25
 

Enstitü Yönetim Kurulu

ahmet-duran-sahin
Enstitü Müdürü
Prof. Dr. Ahmet Duran Şahin

Prof. Dr. Ahmet Duran ŞAHİN, İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü’nden 1994 yılında Lisans; İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Meteoroloji Mühendisliği Programı’ndan 1996 yılında Yüksek Lisans; 2002 yılında da  Doktora derecelerini almıştır. 2004-2005 yılları arasında doktora sonrası çalışmalar yapmak üzere Kanada University of Ontario Institute of Technology’de bulunmuştur.

Prof. Dr. Ahmet Duran Şahin, meteoroloji, atmosfer bilimleri, iklim, enerji, ekserji, yenilenebilir enerjiler (rüzgar, güneş), modern sayısal çözümleme yöntemleri gibi belli başlı konularda bilimsel araştırmalar yapmıştır. Üstün nitelikte uluslararası düzeydeki çalışmalarının sonucunda 2006 yılında Mühendislik Bilimleri alanında TÜBİTAK Teşvik Ödülü’ne layık görülmüştür. Ulusal ve uluslararası alanda birçok yayınının bulunmasının yanısıra, araştırma ve sektörel anlamda birçok projede yürütücülük görevi üstlenmiş, kongrelerde  ve sempozyumlarda görevler alarak, düzenlenme ve  yayın aşamalarına bilfiil katkıda bulunmuştur.

Prof. Dr. Ahmet Duran Şahin 2012 yılından itibaren Meteoroloji Mühendisliği  Bölüm Başkanlığı ve Anabilim Dalı Başkanlığı görevlerini ve Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Yönetim Kurulu Üyeliği’ni yürütmektedir. 2014-2020 yılları arasında da İstanbul Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapmıştır. Prof. Dr. Ahmet Duran Şahin evli ve iki çocuk babasıdır.

Detaylı bilgi için: https://akademi.itu.edu.tr/sahind/, https://avesis.itu.edu.tr/sahind


ahmet-oztopal
Enstitü Müdür Yardımcısı
Doç. Dr. Ahmet Öztopal

Mahmut_altinbas
Enstitü Müdür Yardımcısı
Doç. Dr. Mahmut Altınbaş

Dr. Mahmut Altınbaş, Çevre Mühendisi olup, çevre ve enerji projelerinde 2000 yılından beri akademik ve profesyonel deneyime sahiptir. Anaerobik biyoteknoloji, alg biyoteknolojisi, katı atık arıtma teknolojileri; biyoenerji ve ekoloji; biyohidrojen üretimi; membran ayırma teknolojisi ve çamur bertaraf teknolojileri Dr. Altınbaş'ın temel çalışma alanlarıdır. Atıkları katma değeri yüksek ürünlere dönüştürme konusunda planlamadan başlayarak süreç seçimine ve süreçlerin tasarımını da içeren konularda uzmanlaşmıştır. Aynı zamanda İTÜ Sürdürülebilir Enerji Merkezi Müdürü ve Ulusal Membran Teknolojileri Araştırma Merkezi üyesidir.


Abdussamet Subaşı
Enstitü Müdür Yardımcısı
Dr. Öğr. Üyesi Abdussamet Subaşı

Abdussamet SUBAŞI, lisans derecelerini Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makina Mühendisliği ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümleri’nden sırasıyla 2008 ve 2009 yıllarında aldı. Yüksek lisans ve Doktora derecelerini de Makina Mühendisliği alanında sırasıyla Atatürk Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)’nden 2010 ve 2017 yıllarında aldı. Doktora çalışmalarının bir bölümünü 2014-2015 yılları arasında 1 yıl süreyle Stuttgart Üniversitesi Aerodinamik ve Gaz Dinamiği (IAG) Enstitüsü’nde gerçekleştirdi.2019-2020 yılları arasında 6 ay süreyle Rennes 1 Ünversitesi İnşaat ve Makina Mühendisliği Bölümü’nde doktora sonrası çalışmalarda bulundu. Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (HAD), akış kontrolü,

türbülansa geçiş, nanoakışkanlar, ısı transferinin iyileştirilmesi; makina öğrenmesi, optimizasyon ve çok kriterli karar vermenin ısı ve akış olaylarına uygulanması temel araştırma konuları arasında yer almaktadır. Akademik kariyerinin çeşitli saflarında TÜBİTAK’ın 2211 Yurt İçi Doktora Bursu, 2214/A Yurt Dışı Araştırma Bursu ve 2224/B Yurt İçi Bilimsel Etkiliklere Katılım Desteği’nden ve Embassy of France-ITU Post-Doctoral Research Fellowship programından yararlanmıştır.

2010-2017 yılları arasında Araştırma Görevlisi olarak görev yapmış olup Aralık 2017’den itibaren de İTÜ Makina Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Şubat 2021’de İTÜ Lisansüstü Eğitim Enstitüsü’ne Müdür Yardımcısı olarak atanmıştır.

Detaylı bilgi için: www.flow.itu.edu.tr


bb615652-4ee8-4265-b312-1cc3caed967f
Enstitü Müdür Yardımcısı
Dr. Öğr. Üyesi İhsan Burak Kulga

hatice ekem akçan
Enstitü Sekreteri
Hatice Ekem Akçan

Hatice Ekem Akçan 1982 yılında Konya’ nın Yunak ilçesinde doğdu. 2001 yılında Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Büro Yönetimi ve Sekreterlik bölümünde ön lisans, 2004 yılında ise Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Bölümünde lisans öğrenimini tamamladı. 2005 yılında İstanbul Teknik Üniversitesine ataması yapılan Hatice Ekem Akçan, Fen Bilimleri Enstitü bünyesinde çeşitli pozisyonlarda görev aldı ve 2009 yılından itibaren Enstitü Sekreteri görevini yürütmeye başladı. Görev süresi boyunca; “stratejik planlama, kalite yönetimi, mali analiz, yükseköğrenime ilişkin mevzuatlar, bu çerçevede yürütülen çalışmalar” vb. konularla ilgili çeşitli çalışma grupları ve komisyonlarda görev aldı. Hatice Ekem Akçan, Enstitü Sekreterliği görevini halen sürdürmekte olup, evli ve bir çocuk annesidir.


Yönetim Kurulu Üyeleri

Prof. Dr. Ahmet Duran Şahin                      Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi
Doç. Dr. Ahmet Öztopal                     Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi
Doç. Dr. Mahmut Altınbaş İnşaat Fakültesi
Dr. Öğr. Üyesi Abdussamet Subaşı              Makine Fakültesi
Prof. Dr. Ertuğrul Karaçuha Bilişim Enstitüsü
Prof. Dr. Bülent Güloğlu İşletme Fakültesi
Prof. Dr. Nilgün Yavuz Enerji Enstitüsü